השנה יום השואה מעלה חששות ופחדים – 4 טיפים איך לעזור לילדים להתמודד

לאורך כל חיי חייתי בתחושה שמה שקרה לנו בשואה לא יכול לקרות שוב. אז לא הייתה לנו מדינה והיינו מפוזרים בכל מקום.

למשל אצלי במשפחה, בשנת 1936 כשהיטלר כבר שלט בגרמניה, סבא שלי, רודי ויסנשטין, יליד צ'כיה בן 26, הרגיש שאין לו עתיד באירופה ועלה לארץ. אימו ואחיו נספו בשואה ואביו ששרד הגיע ארצה לאחר המלחמה.

ואז קמה מדינת ישראל. מקום בטוח, בו אנחנו הרוב, פה אנחנו שולטים ופה אנחנו מוגנים כי יש לנו צבא חזק.

ב- 7.10 המחשבה הזו התנפצה לרסיסים. הבטחון שהרגשנו התערער והמלחמה הקיומית שוב עלתה על הפרק. דברים בלתי נתפסים קרו ואנחנו נשארנו פעורי פה, חולמים על סוף טוב, החזרת החטופים וסיום המלחמה עם כמה שפחות נפגעים בגוף ובנפש.

ולמה אני כותבת לכן את זה? אני כותבת את זה כי כמו שאני חושבת על הדברים הללו גם הילדים חושבים עליהם. הם לומדים על השואה בימים אלו, הם שומעים על הזוועות (כל אחד בהתאם לגילו), ואז אומרים להם, מה ששנים אמרו לנו, בזכות זה קמה לנו מדינה – מקום בטוח ליהודים.

זהו – פה עולה הקושי. פה עולים סימני השאלה. פה עולים הפחדים. כי הילדים היו פה ב-7.10, הם פה מאז והם לא מרגישים בטוחים לגמרי. הם חווים טילים, הם רואים תמונות של חטופים, שומעים על המלחמה, מכירים מישהו שנלחם, אולי נפצע או נהרג, מכירים חטופים, מפונים.

מה עושים?

  • תשאלו בהזדמנויות שונות את הילדים מה הם למדו על השואה?
    אם הם מעלים משהו מהנקודות הללו – תפסו את זה בשתי ידיים ותשאלו "למה התכוון כשאמר ש…" (זה נותן תחושה שיש מקום למה שהוא אומר ואת רוצה להבין אותו אפילו יותר)
  • שתפו אותם ש"גם אתם חשבתם על הנושא" (זה נותן להם לגיטימציה). רק שימו לב שאתם לא מוסיפים מידע אלא מדברים על הנושאים שהילדים העלו (זה חשוב לא להוסיף נושאים או מחשבות משלנו מול הילדים אלא רק לשקף ולחזק להם את המחשבות שלהם).
  • שאלו אותם "מה שונה היום בארץ?" (כך יוכלו למצוא בעצמם את הפתרונות/כוחות ולהבין את ההבדלים בין אז והיום).
  • חבקו אותם ותגידו להם "שאתם פה ואתם שומרים עליהם, וכלום לא יקרה להם" (תגידו את זה גם אם אתם לא מאמינים בכך – חשוב להם לדעת שאתם העוגן).

ניצולי שואה ובני הדור השני משתפים בקושי הגדול שהיה להם כשהופרדו מהוריהם. ניצולי השואה שעברו גהינום לא סתם נאחזו בתחושה הזו שאם הוריהם היו לצידם היה להם קל יותר – לתמיכה המשפחתית, לקשר המשפחתי ולחיבוק יש משמעות אדירה.

אנחנו פה בשבילם – הם רק צריכים לדעת את זה!

רוצה כרטיסיות שיעזרו לילדיך להתארגן בבוקר?

השאירי מייל והן בדרך אליך

אולי יעניין אותך גם:

חצ'פורי גבינה

לא, אין לי שורשים גרוזינים אבל לפני שבועות קבלתי את המתכון ואת המשלוח הטעים הזה מאקה היקרה.

אתם מוזמנים לנסות ולהכין בבית – זה טעים וזה קל חבל על הזמן!

להמשך קריאה >>

קורס ההורות הכי מומלץ

בשנים האחרונות יצאו הרבה קורסים, ספרים, הרצאות וטיפים דיגיטליים על מנת לחזק את ההורים ובעיקר לספר לכן מה "נכון" לעשות על מנת לקבל את הילד "המושלם" ולהיות האמא "המושלמת".

אני מניחה שאם את קוראת את הבלוג הזה אז כנראה שעד עכשיו לא מצאת את ההורות הנכונה לך ולילדים שלך ואת עדין מחפשת אותה.

להמשך קריאה >>

תעבירי את זה הלאה:

לשליחת הודעה בווטסאפ
1
שלחו לי הודעה
Scan the code
שלום!
אשמח לדבר איתכם
שילי