מה יחזק את הילדים שלכם ביום שהם חוזרים עם התעודה?

יום התעודות הוא יום מרגש אך גם מלחיץ עבור חלק מהילדים. אלו שפחות הלך להם השנה והם חוששים מהתגובה של המורה, מההשוואות עם החברים ומהתגובה בבית. גם ילדים שהלך להם יותר בקלות בלימודים לא פעם חוששים – "האם המורה תתן לי מה שמגיע לי", "איך אני ביחס לחברים שלי", "האם ההורים יראו כמה התאמצתי"?

ביום זה חשוב שאנחנו נמצא כל דרך אפשרית לחזק את הילדים תוך שאנחנו זוכרים שתעודה היא רק נקודה בדרך.

אז מה אפשר לעשות?

תעודות אישיות
קודם כל, לשבת כמה דקות עם עצמכם ולכתוב תעודה מאמא / אבא לכל אחד מהילדים בנפרד. תעודה שבה אתם משתפים במה אתם רואים שהם השתפרו, במה הם התקדמו ומה אתם אוהבים אצל כל אחד.

שימו לב שהתעודה לא תהיה ביחס ל… או בהשוואה, אלא תעודה שתתייחס לדרך שאתם רואים שכל אחד עשה. אפילו בדברים הקטנים ביותר (קם בזמן לבית הספר, שם את התיק במקום (גם אם הצליח רק פעם אחת מתוך אלפי הפעמים שאתם לקחתם את התיק לחדר), ידע מה שעורי הבית שלו, למד למבחן, בא לבקש מכם עזרה בלימודים, המורה אמרה שהילד משתתף יפה בכיתה, המנהלת ספרה על מעשה טוב שעשה וכו). 

תעודה זו היא הזדמנות לציין את המובן מאליו ואת מה שלא.

סביבה נעימה
לקראת החזרה שלהם הביתה מצאו רגע להכין או לקנות לכבוד המאורע משהו מתוק שהם אוהבים, והכי חשוב – תהיו פנויים אליהם כשהם חוזרים עם התעודות.

בקצב שלהם
ברגע שהם נכנסים, שאלו כל אחד בנפרד מתי יהיה לו נוח לשבת אתכם ולעבור על התעודה. יש כאלה שירצו מיד ויש כאלה שירצו רגע לנוח מזה ואפילו ירצו להראות לכם את התעודה כמה ימים אחרי.

אם יש לכם כמה ילדים שרוצים "הרגע" – ספרו להם שחשוב לכם לשבת עם כל ילד בנפרד לכמה דקות ואז להתפנות לאחר. עשו הגרלה או בחרו דרך אחרת להחליט את הסדר, עדכנו אותם מתי כל אחד ומצאו מקום שקט לשבת (אם הילדים קטנים תדאגו לפני לבייביסיטר לזמן הזה שאתם מקדישים להם).

עכשיו כשישבתם, התחילו בלהקריא את התעודה שיצרתם להם, תשבו יחד ותאכלו את מה שהבאתם או הכנתם עם כוס קפה/שוקו ואז תפתחו את התעודה. אל תרוצו ישר לציונים. קראו את המילים האישיות ואז את התעודה. תשתדלו לקרוא אותה ברצף בלי להתעכב על הדברים הטובים יותר או אלו שפחות.

כשתסיימו ציינו בפני הילד עד כמה אתם רואים שהשתפר, עד כמה אתם רואים את ההשקעה שלו. תתמקדו בהצלחות.

מה לא לעשות:

  • אל תעשו השוואות בין האחים
  • אל תשאלו כמה קיבלו החברים
  • אל תשאלו "למה המורה נתן כך" או אחרת
  • אל תעירו לילד על ציון זה או אחר
  • אל תציינו כבר עכשיו על מה הוא צריך לעבוד בחופש

האירו את החוזקות, החמיאו על הדרך ותאחלו לו חופשה נעימה.

הוא כבר יודע במה הוא צריך להשתפר – שלא יהיה לכם ספק.

בהצלחה!!!

רוצה כרטיסיות שיעזרו לילדיך להתארגן בבוקר?

השאירי מייל והן בדרך אליך

אולי יעניין אותך גם:

"לא בא לי" – איך מפסיקים את מלחמות הכוח מול הילדים?

אין הורה שלא מכיר את הסיטואציה בה אנחנו מבקשים מהילד ללכת להתקלח / לישון / לסגור את הטלוויזיה ומקבלים מהם "לא". ואז מתחיל כדור שלג בו אנחנו מנסים שוב, לא מצליחים, משחדים, מענישים, מבטיחים הבטחות, פוצחים במשא ומתן ובסוף אם כל אלו לא עובדים אז אנחנו פשוט משתמשים בכוח וזהו. ואז הבית הופך לשדה קרב ולאט לאט אנחנו מוצאים את עצמנו מחכים שהם ילכו כבר לישון או למסגרות כדי שלא נצטרך להתעמת שוב. 

להמשך קריאה >>

פעילות אחת שאל תפספסו בחופש הגדול

בימים רגילים של שלווה ושקט אני תמיד מציעה לנצל את החופש הגדול לזמן ללא תוכניות – זמן בו לא "חייבים לעשות", זמן שאין בו לו"ז צפוף ועמוס ויש בו אופציות לספונטניות שכל כך נדירה במהלך השנה כשיש לימודים, גנים, חוגים, שעורי בית ומפגשים עם חברים.

אבל השנה אני חושבת שצריך לנהוג אחרת.

להמשך קריאה >>

איך לעזור לילדים להתמודד עם אובדן במשפחה?

לפני כמה ימים קמנו משבעה של אמא שלי שהלכה לעולמה בפתאומיות אחרי ששבוע לפני כן גילו לה סרטן בלבלב במצב קשה. המעבר החד בין סבתא שקצת כואבת לה הבטן לבשורה הזו והטרוף שהינו בו בשבוע הזה בבית החולים לא נתפסים. כל יום עוד ועוד בשורות ואנחנו מנסים להחזיק את הראש מעל המים. היינו סביבה 24/7. לא באמת הבנו את חומרת המצב ובטח לא האמנו עד כמה אלו השעות האחרונות.

להמשך קריאה >>

תעבירי את זה הלאה:

לשליחת הודעה בווטסאפ
1
במה אוכל לעזור?
Scan the code
נעים מאוד, זו שילי. במה אוכל לעזור?