טיפים למעבר דירה עם הילדים

מעבר דירה הוא שינוי גדול ולא פשוט וכשיש ילדים בתמונה הוא הופך למאתגר אפילו יותר.

מחקרים מוכיחים שמעבר דירה הוא אחד המשברים הגדולים של האדם, זו פרידה מהמקום המוכר ומעבר למקום חדש, מקום לא מוכר שצריך לארגן אותו ולהתרגל אליו.

תקופת המעבר מאופיינת בעמוס ולחץ גדול – לוח זמנים לחוץ, פינוי דירה קיימת, התעסקות עם בעלי מקצוע תוך ניסיון לשמירה על שגרה, התמודדות עם החלטות מה לוקחים ומה משליכים, ניסיון למצוא מסגרות מתאימות, חברים חדשים לילדים ועוד.

הנה כמה טיפים פרקטיים למעבר דירה עם ילדים

 • בחרתם לעשות את השינוי אבל לא בחרתם בעומס ובלחץ שמגיע יחד איתם.
  חשוב קודם כל לשים לב לעצמכם, ללחץ והחששות שעולים. תנו מקום למה שאתם חושבים/מרגישים. נסו למצוא מקום להירגע ודרך לפרוק את הרגשות.
 • אחרי שנתתם לעצמכם מקום, זה הזמן לאפשר את אותו הדבר לילדים.
  השינוי הוכתב להם – הם לא פעם חוששים ומרגישים חוסר שליטה.
  חשוב לשמוע מהילדים מה הם חושבים ומרגישים בהזדמנויות שונות לאורך ההכנות למעבר. בשיחות אלו שאלו אותם איך הם מרגישים ביחס למעבר? מה קל להם ומה פחות? האם יש משהו שמפריע להם? מה מלחיץ אותם? אפשרו לילדים לדבר בחופשיות.
 • לא קל לשמוע את כל מה שהילדים אומרים. הידיעה שאנחנו אלו שגורמים לקושי של הילדים הרבה פעמים גורמת לנו להרגיש לא בנוח ולא בסדר, מה שגורם לנו להתגייס להצדקת המהלך. אנחנו מסבירים 'למה השינוי טוב' ו'מה פחות טוב עכשיו' וזה לא מאפשר לילדים לדבר בחופשיות.
 • מצאו דרכים לתת לילדים להיות חלק מהמעבר, כך שירגישו בשליטה בימים שהמציאות משתנה. ניתן למשל:
  • לתת להם לבחור משהו עבור המרחב הפרטי שלהם (החדר שלהם או מקום אחר בבית). לדוגמא – צבע הקיר או רהיט מסוים. זו לא 'החלטה גדולה' אבל עבור הילדים היא משמעותית ומעניקה להם הרגשה שיש להם שליטה ושדעתם חשובה.  
  • הילדים, ככל הנראה, לא יהיו פיזית ביום המעבר ולכן אני מציעה לכם ליצור המשכיות וחיבור לתהליך המעבר.
   לדוגמא: צאו יחד לקניות, בחרו יחד מצעים חדשים שיחכה להם על המיטה כשיכנסו לחדר שלהם בפעם הראשונה אחרי המעבר. הידיעה שהיה להם חלק בבחירה עושה את ההבדל.
    

לקראת המעבר עצמו:

 • חשוב לתת לילדים (ולעצמכם) את הזמן להיפרד מהבית הישן בהדרגה. רצוי להתחיל את הפרידה כמה ימים לפני המעבר ולא לעשות אותה ביום בו המובילים מגיעים. תהליך של פרידה הוא תהליך חשוב והוא לוקח זמן. קראו בשם למה שקורה – למשל: 'זו ארוחת הערב האחרונה בבית הזה' (במרחב המוכר הזה). חזרו על הביטויים הללו כשאתם עושים דברים נוספים בפעם האחרונה
  כמו לדוגמא: סרט עם פיצה בפעם האחרונה בפינה האהובה, הכנת ארוחת ערב אחרונה לפני שאורזים את הכלים ועוד. אלו אירועים שמתרחשים ואנחנו רק צריכים לתת להם את המקום באמצעות מילים.
  חשוב שהילדים יבינו שזו לא הפעם האחרונה באמת אלא הפעם האחרונה במרחב אותו עוזבים. בבית החדש יתקיימו כל הדברים האלה מחדש.
 • תהליך הפרידה מתאפשר גם כשאורזים יחד עם הילדים את החפצים שלהם והחדר שלהם.
  תנו לילדים שתי קופסאות (לוקחים/ משאירים) ועברו יחד איתם על החפצים. זו הזדמנות לדבר (שוב) על המעבר, להבין שהוא מוחשי ולאפשר להם לבחור מה הולך איתם הלאה.
 • כמה ימים לפני שעוברים דירה, ארזו יחד עם הילדים תיק שבו יהיו הדברים שחשובים לילדכם. כשתגיעו לבית החדש סדרו יחד את הדברים בחדר שלהם.
  הכניסו יחד בגדים לארון, סדרו את השולחן ואת המרחב.
  אם אין עדיין אפשרות, ארגנו את הדברים יחד במקום בו יהיה החדר וחשבו איפה כל דבר ימוקם. זו הזדמנות מוחשית להבין שהשינוי קרב ולדבר עליו.
 • בהזדמנות הראשונה בבית החדש עם הילדים אני ממליצה לנצל את הבית הריק ל'פיקניק' ולביקור בעיר החדשה בה תגורו מה שיאפשר לילדים ללמוד את הסביבה החדשה אליה הם עוברים. אני ממליצה לקפוץ לגינת השעשועים, לבדוק איפה הסופר, לטעום מאפים מהקונדיטוריה השכונתית ולחוות יחד את מה שיש למקום החדש להציע.
   

יום המעבר

 • יום המעבר הוא יום מאוד לחוץ, בו צריכים להיות ערניים וענייניים.
  אני ממליצה שהילדים לא יהיו אתכם ביום הזה, אם אפשר שיהיו אצל קרובי משפחה או חברים שאיתם הם מרגישים בנוח, זה יהיה נהדר.
  הילדים כבר נפרדו מהבית ועכשיו, בזמן לחץ, עדיף שהם לא יזכרו את הבית כך.
 • למרות שהאינסטינקט הראשון הוא לסדר את המרחבים המרכזיים, אני מציעה לכם לסדר את החדרים של הילדים עוד לפני הסלון והמטבח. ברגע שהילדים יכנסו הביתה, הם ירצו שהדברים שלהם יהיו מסודרים, זה עוגן משמעותי שכדאי שיחכה להם לפני כל דבר אחר.
 • החזירו את הילדים הביתה רק אחרי שהבית כבר קיבל צורה. חוק 80/20 פועל גם פה. אם הבית מסודר בגדול והקופסאות יושבות בנחת אז זה הזמן להחזיר את הילדים.
 • כשהילדים מגיעים לבית החדש לראשונה אחרי המעבר השתדלו שהערב יהיה אינטימי.
  צרו ערב שלכם בלבד בלי אנשים נוספים, זהו יום מעייף שבו כולכם צריכים להתרגל למרחב החדש. את המסיבות והחגיגות שמרו לימים אחרים.
   

בהצלחה במעבר, מאחלת לכם מעבר קל שבו תעניקו מקום לפרידה ולהתחלה החדשה.

שלכם, שילי

רוצה כרטיסיות שיעזרו לילדיך להתארגן בבוקר?

השאירי מייל והן בדרך אליך

אולי יעניין אותך גם:

תעבירי את זה הלאה:

לשליחת הודעה בווטסאפ
1
במה אוכל לעזור?
Scan the code
נעים מאוד, זו שילי. במה אוכל לעזור?