מדריך לתכנון החופשה המשפחתית

לפני שתארזו מזוודות, תשריינו ביטוח נסיעה ותסגרו על חבילת גלישה בחו"ל (תכלס, זה הכי חשוב 😊 ) אני ממליצה לכם לקחת רגע בכדי לחשוב על כל מה שיקרה בחופשה המשפחתית, חופשה שהיא בעצם מסע משפחתי.

זהו מסע שעליו חלמנו, תכננו לפרטי פרטים (או סתם קפצנו על מציאה של הרגע האחרון), הזמנו מקומות, השקענו הרבה כסף (ואת ימי החופשה שלנו) רק בכדי להיות יחד ולחוות חוויות משותפות כל המשפחה.

עשינו הרבה מאמצים שהחופשה תצא לפועל וכמידת ההשקעה גם הציפייה שלנו גדולה. הציפייה היא המלכוד כי כמו בכל דבר בחיים  יש פער בין הפנטזיה לבין מה שקורה במציאות.

נקודה חשובה שדורשת תשומת לב: לא פשוט לבלות יחד 24/7 כי לכל אחד מבני המשפחה יש קצב ורצונות משלו.

איך נכין את המשפחה לחופשה המשפחתית?

שלב התכנון

 • השלב הראשון הוא שלכם ההורים – תכננו את הטיול ונסו להבין את המגבלות התקציביות ואת הצרכים המשפחתיים השונים. זכרו שבסופו של דבר המטרה היא להיות יחד (כן, גם במחיר שלא תספיקו את כל מה שרציתם).
 • בשלב השני שתפו את הילדים במחשבות על החופשה המשפחתית. בררו איתם (מתוך כמה אופציות) מה מתאים להם, הקשיבו לחששות שלהם (בעיקר ממה ירצו להימנע).
  שיחות מהסוג הזה מעניקות לילדים הרגשת שותפות, מקום לדעתם ושליטה על מה שקורה.
 • לשלבים אלו יש חשיבות רבה כי הם מאפשרים להורים וגם לילדים הזדמנות נוספת 'להוריד את החלום' לקרקע, להבין שיש הרבה צרכים ורצונות שונים בחופשה וחשוב לתת לכולם מקום.
 • אם הילדים שלכם גדולים מספיק רדו איתם יותר לפרטים – העזרו בהם בתכנון הטיול (מועדים, לינה, אטרקציות, יעדים וכמות עצירות). הילדים היום יודעים להשיג דילים שווים לא פחות מאיתנו 😊  
  ועכשיו ברצינות – קחו את הזמן בכדי להבין יחד עם הילדים למה הם מתחברים – זו עוד דרך לחוות זמן משותף ולהבין מה הם רוצים ומה הם צריכים.
 • מחשבות על לינה
  • שינויים במקומות הלינה ומעבירים תכופים  מכבידים מאוד על החופשה ודורשים התמודדות ואנרגיה. בכדי להקל על הילדים הקטנים עדיף לבחור ב'טיולי כוכב' (טיול בו ישנים במקום אחד ויוצאים ממנו לגיחות קצרות בסביבה). אם הילדים גדולים יותר, נוח יותר לעבור ממקום למקום אבל חשוב לא להגזים במעברים.
  • מלון או דירה? לא משנה במה תבחרו עדיף שיהיה בו מטבחון שיאפשר נגישות וזמינות לאוכל, בעיקר למאכלים המותאמים לילדים (כמו קורנפלקס בכל שעה).  עשו מאמץ לאפשר מרחב שיאפשר לכל אחד למצוא לעצמו פינה שקטה משלו.
 • תכנון האטרקציות והתחבורה
  • אם מדובר בטיסה קחו בחשבון את זמני ההגעה לנמל התעופה. אם מדובר בטיסת בוקר צריך להגיע לפנות בוקר לשדה התעופה וזה פותח יום מעייף במיוחד. פעמים רבות לפני טיסות קשה מאוד להירדם והגעה לשדה התעופה עייפים זו לא יירית הפתיחה האולטימטיבית לטיול – שלוש שעות בנמל התעופה עם ילדים עייפים זו לא המציאה הכי גדולה. אם יש לכם אפשרות לטוס בטיסות נוחות יותר, בחרו בהן. שימו לב גם לשעת הנחיתה – טיסה עם נחיתת לילה במקום לא מוכר  גם כן  מקשה על הטיול.
  • שימו לב אם רשימת "חייבים לראות" שהכנתם מתאימה לילדים. הפעילויות ה'תיירותיות' לא תמיד יעניינו את הילדים וחשוב למצוא את הפעילויות שהם יוכלו להתחבר אליהן ושאתם תוכלו להנות מהן.
  • עומס אטרקציות גורם לעייפות –  אני ממליצה לכם בחום לא לשלב יותר מאטרקציה אחת או שתים מרכזיות ביום. אם נוסעים עם ילדים קטנים שימו לב ללוח הזמנים שלהם ולמרחק בין מקום הלינה והאטרקציה.
   הפסקות ופאוזות מאפשרות מרחב נוח ולא לחוץ מידי שבו ניתן 'לקחת אויר' בין הפעילויות ולנוח בכדי שלא תהיו מותשים וחסרי סבלנות. 
 • אריזות – האריזה היא הזדמנות לאפשר לילדים להבין שיש מגבלות ולא ניתן לקחת את 'כל הבית' לחופשה. ילד בגיל צעיר יוכל ללמוד את זה באמצעות התנסות בבחירה. למשל, אפשרו לילד לארוז לעצמו תיק גב קטן עם משחקים, ספרים או מאכלים שהוא אוהב.
  הילדים הגדולים יוכלו להתנסות בלקיחת אחריות. למשל, כשתאפשרו להם לארוז את המזוודה שלהם לבד מתוך רשימה שהכנתם יחד.

בזמן הטיול

 • בטיול כולם משתדלים, עושים מאמץ ומתגייסים בכדי שהוא יצליח אך התגייסות זו מביאה למצב של 'סיר לחץ' – הוא מבעבע עד שלפעמים מתפוצץ.
  בכדי למתן את המאמץ וההתגייסות חשוב לשים לב לסימנים בדרך, לעצור ברגעים מסוימים, לדבר לפני ותוך כדי בכדי לאפשר לפרוק את הרגשות.
  אחד מתפקידי ההורים בטיול הוא לשמש כ'מד חום' משפחתי. לשים לב רגע לפני שהסיר מתחיל לבעבע.
 • קשיים השיתוף פעולה, מריבות בן האחים ומשברים שקורים נחווים כהפרעה לטיול אבל הם בעצם חלק ממה שקורה גם ביום יום וגם בטיול – לא תאמינו אבל זו הזדמנות.זו הזדמנות להבין מה מתאים יותר (וממה כדאי להימנע) ולדייק את הצרכים של כל אחד – זהו מסע של ניסוי ותהייה.
  אם שמתם לב לשינוי במצב הרוח או בדבר-מה שאינו כתמול שלשום – זו הזדמנות לעצור ולהקשיב למה שמפריע ופחות נוח. אפשרו לילדים לפרוק את מה שמציק להם, הקשיבו להם והעניקו מקום למה שהילדים מרגישים. נסו לחשוב יחד עם הילדים איך לעשות את הדברים אחרת. חשוב להראות לילדים שמתחשבים בהצעותיהם במסגרת המגבלות והרצונות השונים.  
 • למרות שתכננו וארגנו עם הילדים את התוכנית, בזמן אמת הדברים עלולים להשתנות.
  אחד הילדים לא רוצה להשתתף – הוא עייף, אין לו כוח, יש לו מצב רוח. ברור שזה לא נעים ואפילו מעצבן ולפעמים נראה לנו שהוא 'עושה דווקא', מזלזל או פועל נגדנו. ברגעים כאלה זכרו שמה שהוא מרגיש או מתנהג קשור לקשיים שלו. אני מזמינה אתכם לבדוק איתו מה מפריע לו בסיטואציה, במה היה קשה לו ולראות מה כן מתאים לו – אתם עלולים להיות מופתעים ולקבל תמונה שונה לחלוטין ממה שחשבתם.
 • הטיול עמוס ואינטנסיבי בהרבה שעות יחד וחשוב לתת תשומת לב מיוחדת לצורך ל'זמן אישי' של כל אחד מכם. לכן אפשרו לכל אחד למצוא את הרגעים לבהות, לישון, לצאת לבד (אם התנאים מאפשרים) ולהיות במסכים – כל אלו מאפשרים פסק זמן אישי שבו אין 'שותפים' לחוויה.
 • ולחלק החשוב לא פחות –  אל תוותרו על ארוחות ומנוחה. שום אטרקציה לא שווה את העצבים, חוסר הכוח ואי הנחות שמתלווה כשאנחנו רעבים ועייפים (גם שאנחנו חושבים שאנחנו לא). מעבר לבריאות, מסגרת ארוחות והפסקות יוצרת סדר בטיול שגם כך הוא מוציא מהסדר הרגיל של חיי היום-יום.
   

העובדה שהוצאנו כסף, פינינו זמן, ותכננו ימים מלאים וגדושים לא הופכת את החופשה ל'חופשה מושלמת'. זוהי הזדמנות לחוויה משותפת.
המטרה היא להיות יחד והאטרקציות הן בונוס. עוד אטרקציה או פחות אטרקציה לא באמת יעשו את ההבדל. 

נסיעה טובה ובהצלחה!

שילי

רוצה כרטיסיות שיעזרו לילדיך להתארגן בבוקר?

השאירי מייל והן בדרך אליך

אולי יעניין אותך גם:

תעבירי את זה הלאה:

לשליחת הודעה בווטסאפ
1
שלחו לי הודעה
Scan the code
שלום!
אשמח לדבר איתכם
שילי